Aksesuar Sektörü
Perakendeciye palto-çizme dopingi Perakendeciye palto-çizme dopingi Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı mont, palto kaban, bot ve çizme satışlarında doping etkisi yaptı

 

 

Türkiye`yi vuran kar yağışı perakendecilerin yüzünü güldürdü. Soğuk hava yüzünden AVM ziyaretleri yüzde 20 azalmasına rağmen artan kaban, palto, mont, çizme ve bot satışları markalar cirolarını artırmayı başardı. Kiğılı Genel Müdürü Hilal Suerdem, palto ve kaban satışlarında yüzde 40 artış yaşadıklarını belirtti. Kışlık ürün grubundaki satışların ciroyu yüzde 10 oranında artıracağını belirten Suerdem, "6 bin adet ekstra kaban ve palto sattık" dedi.

5 YILIN EN YÜKSEĞİ

Damat`ın Genel Koordinatörü Osman Arar ise bir önceki aya göre satışlarda yüzde 50 artış yaşadıklarını söyledi. Özellikle soğuk havaların etkisinin hissedilmeye başlandığı 10 Ocak itibariyle kaban ve palto satışlarında son 5 yılın en yüksek satışlarını elde ettiklerini dile getiren Arar, ziyaretçi sayısı düşmesine rağmen, kışlık ürün satışlarındaki artışın ayın verimli geçmesini sağladığını belirtti.

Sadece dokuma grubunda değil ayakkabı grubu da soğuyan havaların avantajından yararlananlardan. Matraş`ın Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Matraş ise soğuk havaların indirim dönemine denk geldiğini, bunun da satış artışlarını beklentilerinin üzerine çıkardığını vurguladı.

KAŞKOL SATIŞLARI YÜZDE 53 ARTTI

Silk&Cashmere`in kurucusu Ayşen Zamanpur, hafta içindeki kar yağışı sonrası geçen yılın aynı dönemine göre kaşmir kaşkol satışlarında yüzde 53, bere ve eldiven satışlarında yüzde 44, kalın kaşmir denilen grupta ise yüzde 38 artış olduğunu söyledi.